Hodnotím blogy - Pozastaveno

Pokud se vám špatně zobrazují stránky... zmáčkněte prosím kouzelné tlačítko F5 a chvíli vyčkejte... :)

Stargate vzpomínky na 4. sérii S/J + zajímavosti

25. září 2012 v 20:04 | Markéta |  Stargate
Čtvrtá série je, jak asi víte, jedna z mých nejoblíbenějších. Ano, stále se motáme kolem Sam a Jacka a i tento článek se bude týkat tohoto.
Můžete se dočíst, co si o vztahu S/J mysleli lidé na fórech a jaký je důvod proč je scénáristi nedali dohromady... Vznikly 3 argumenty (ty si přečtěte v cč.)
Tyto články mě nadchnuly a dozvěděla jsem se plno nových - starých? informací. Jsem ráda, že mě neodradilo to, jak je to dlouhé...
Některé věci mi přišly strašně legrační a potěšily mě. Ale naštvalo mě, jak někdo nemůže přát S/J ! Jak? Božínku, jak?Velká debata ve 4. sezóně mezi těmi, co přáli vztahu proti těm, co ne. Takže ve zkratce, zatímco mnoho fanoušků se radovalo z vyvíjejícího se vztahu mezi Jackem a Sam na obrazovce, jiní to shazovali a kritizovali. Zatímco se stále držím toho, že tento vývoj postupně eskaloval v průběhu prvních třech sezón (a nesouhlasím s ostřejší kritikou, která toho času přišla), tak i teď vidím, že příběh mohl dát jistým fanouškům pauzu. Vzniklo pár argumentů:

  1. Vyvíjející se vztah mezi Jackem a Sam by byl proti armádním regulím a následnému poškození obou postav. Tehdy, stejně jako dnes, jsem zastával názor, že se to stává a někdy si nemůžete vybrat, do koho se zamilujete. A tak jsme, navzdory vzájemné přitažlivosti, si této kritiky byli vědomi. Obzvláště, když zmíním naši spolupráci s letectvem, jsme byli opatrní, co se týče tohoto problému. V Časové smyčce O'Neill podává rezignaci, než popadne Carterovou a políbí ji. Pádným argumentem by dále mohlo být, vzhledem k situaci (vzájemné romantické city), kdyby jeden nebo oba požádali o přesazení. Dost možná tehdy, kdyby zjistili, že jejich pocity kompromitují jejich výkon v SG-1. Odrazilo by se to na nich? Podle mého názoru ne, ale můj názor je jen jeden z mnoha. Nakonec to jejich výkon nijak negativně neovlivnilo. Což nás přináší k druhé kritice…
  2. Vztah Jacka a Sam by vedl k poškození postav, tedy hlavně Sam, která až do tohoto bodu byla zobrazována jako silná a nezávislá žena. K tomu mohu říci, že i silné a nezávislé ženy vstupují do diskutabilních vztahů. Jak diskutabilní by byl vztah s Jackem? To je na otevřenou debatu, ale nelze popřít, že kvůli okolnostem jejich práce by se jejich vztah zkomplikoval. A kdybychom náhle pozměnili příběhovou linii Carterové, neokradli bychom se o příležitost ukázat jiné stránky z jejího osobního života? Opět je to půl na půl, ale faktem je, že jsme se osobním životům našich postav moc nevěnovali, to jen vzácně byli součástí většího příběhu (Kletba, Na rozcestí).
  3. Vztah Jacka a Sam by rozhodil dynamiku týmu. Kladl by důraz na Jacka a Sam na úkor jiných stejně důležitých párování, hlavně Jacka a Daniela. Když se zpětně ohlížím na epizody jako Druhá strana nebo Spálená země, ta myslím, že jsme v jejich případě udělali dobrou práci, když jsme ukázali vojenský (Jack) a civilní (Daniel) způsob uvažování, ten rozdíl, tu zdánlivou propast, kterou dokáže překonat most přátelství.

To jsou tři hlavní kritiky (ačkoliv jsem si jistý, že jich je více) a jak jsem již říkal, sice s některými závěry nesouhlasím, ale některé výtky chápu, obzvláště když sama Amanda měla pochybnosti. Nakonec jsme vztah Jacka a Sam naťukli, nikoli aktivně sledovali způsobem, který se časem ukázal pro postavy škodlivý (opět jsem si jistý, že toto je na dlouhou debatu), jenž dosáhl kritického vrcholu v Osobních záležitostech v 8. sezóně. Ať už je zakončení tohoto vývoje nebo upřímně, jestli vůbec nějaký uspokojující byl - no, to je další téma k debatě. Když vše zvážím, řekl bych, že obě strany zůstaly neuspokojené.


A něco málo o epizodách:
Odkaz Antiků: Původní verze byla velice vážná, ale potom, co ji procházel Robert Cooper, byla pozměněna do vtipné verze, která je jedna z mých oblíbených. V této epizodě musím vyzdvihnout silové pole z lepicí pásky (sice vylepšené triky, ale pořád to byla lepicí páska - líbilo se mi sledovat našeho hrdinu, jak do ní v běhu vráží svůj obličej).

Crossroads:V původní verzi scénáře Teal'c provede svoji pomstu na Tanithovi a epizoda končí, pokud ne šťastným, tak jistě uspokojujícím koncem. Ale Brad místo toho navrhnul, že ukončíme epizodu tím, že Teal'c uvázne a Tanith unikne - alespoň prozatím. Vzpomínám si, jak Paul říkal: "To je dost temné." "Mám rád temno", odvětil Brad. A to i já. Původní verze také obsahovala odkaz na fakt, že Teal'c se rozvedl se svou ženou, tím byl osvobozen a mohl pronásledovat svou dávnou lásku. Bohužel z nějakého důvodu se tento odkaz do finálního scénáře nedostal. Výsledkem bylo, že se pro mnohé fanoušky stal Teal'c děvkařem. V této epizodě musím vyzdvihnout ty zatracené Tok'ří špice, dikobrazí stěny a smrtelné židle s vysokými opěradly. Je zázrak, že se na ně nenabodli.

Rozděl a panuj: Někteří označuji tuto epizodu jako původ velké debaty mezi těmi, co chtěli vztah Sam-Jack a těmi, co ne. O'Neill a Carterová tady konečně přiznávají své pocity, ale to nebylo až takové překvapení. Ti, co jim přáli, se radovali, když se po těch třech letech stala záležitost Sam-Jack oficiální. Ti, co jim nepřáli, byli samozřejmě nadšeni méně. A na fórech to vřelo! A nebyl to jen vztah, který zmiňovali. Byla taky tady smrt Martoufa a pokračující přítomnost postavy Anise, která byla uvedena jako odpověď na žádost tehdejšího prezidenta MGM Televize, který chtěl "sexy mimozemšťanku". (Návrh, který si zopakoval na obrazovce, když si sám sebe zahrál v Červí díře).

Časová smyčka: V této epizodě se mi líbilo hodně věcí, ale mezi mé nejoblíbenější patří části "hrátky s časem". A, stejně jako Groundhog Day aspekty této epizody, se téměř nestaly. Na epizodu bylo málo času, bylo jasné, že musíme přijít s několika scénami navíc. To Bradovi umožnilo udělat něco, co vždy chtěl: vidět naše postavy hrát golf přes bránu. A tak bylo přidáno několik scén (byly všechny napsány, tudíž žádná improvizace, jak si někteří fanoušci mysleli). Žonglování, Teal'covy nárazy do dveří, Jackova jízda na kole po chodbách SGC, Jackovy pokusy o hrnčířství, hraní golfu přes bránu a, ach ano, POLIBEK. Ten byl Paulův nápad a mně se to líbilo. Poznámka: Ujistili jsme se, že Jack předal svoji oficiální rezignaci, tak aby to bylo podle našich poradců z letectva.

Pod povrchem:Premisa této epizody se mi líbila, včetně několika verzí scénáře. Ať už to bylo tím, že nakonec epizoda nenaplnila mé očekávání nebo protože jsem si byl vědom těch prvních verzí scénáře, tak mě nakonec Pod povrchem zklamalo. Na konci se zdálo, že postrádá emocionální jádro přítomné v prvních verzích, kde vztah mezi Jackem a Sam v amnézii nebyl tolik mlhavý. BYLI spolu a vzhledem k těm základům, které jsme položili v epizodách vedoucích k této - přiznání citů, polibek z časové smyčky, se to zdálo jako logický krok vpřed. Ale byl zde pocit (hlavně od Amandy), že tato linie může postavy poškodit, takže romantické prvky byly vystřiženy. Líbila se mi ta představa našich dvou hlavních postav opouštějících jejich vytvořený vztah kvůli zapomenutému životu, ve kterém již spolu nejsou. Někteří fanoušci byli zklamáni. Jiní si zase s úlevou oddechli.

Není cesty zpět: (Díl s tím mimozemšťanem :) Obdrželi jsme poznámku: "Můžeme tu helikoptéru vidět?" a Brad odpověděl: "Ne, nemůžeme ji vidět, protože neexistuje. Máme jen zvuk helikoptéry." Další poznámka byla žádost o zprostředkování mimozemského původu Martyho na konci epizody. Něco, co by ukázalo, jak je mimozemský. Byl návrh, že by v posledním záběru mimozemským způsobem zastříhal ušima. Mohu jen dodat, že se tak nestalo.

Hadí zášť: super peckovní tyče, kterou mučili Teal'ca a která se dnes nachází v mé garáži.

2010: Kdykoli máme možnost zabít všechny hlavní postavy, tak jí využijeme. A jejich životy na konci této epizody, ke které napsal Brad scénář a tolik se mi líbil. Toto mohla být první část Aschenské trilogie, započaté v roce 2001, ale její třetí epizoda, jak si někteří rýpavější všimli, se nikdy neuskutečnila.

Světlo: I když v poslední čtvrtině čtvrté sezóny bylo pár hitů (Entita, Exodus), tak došlo i na pár šlápnutí vedle, tato epizoda obzvlášť. Tempo Jacka, který Daniela urychleně posílá zpět na planetu, ponechám stranou. Tato epizoda se nikdy, překvapivě tím jaká je, nevyrovnala zbytku relativně silné sezóny. A v podobném duchu…
(Nevím jak vy, ale já tu epizodu mám ráda... :) Jakože taková normálka)

Zázračné dítě: Toto bylo další zklamání. Věřím, že už jsem dávno někde zmínil, jak byla postava Jennifer Haileyové zpočátku vymyšlená jako mladší verze Carterové, ale nakonec se stala nedůtklivá a nesympatická. Bezpochyby náš nejslabší scénář 4. sezóny, ale za zmínku stojí, že se zde poprvé ukázal Ivon Bartok v roli kadeta, který se na začátku ptá? "Řekla jste DESET dimenzí?". Skvělé. Postavu Haileyové měly hrát buď Elizabeth (která ji nakonec dostala) nebo herečka jménem Jennifer Halleyová. To jméno mi uvázlo v hlavě, neboť jsem tu postavu v první verzi scénáře pojmenoval Jennifer Halleyová, než ji Paul změnil příjmení na Haileyová. Elizabeth se na roli mladé bezelstné ženy hodila lépe, ale Jennifer později dostala roli poručíka Tolinevové v dílu V hrobce v páté sezóně. Zdánlivě vzdálení bratranci těch mimozemských životních forem (bzučící brouci), kteří tolik komplikovali situaci v této epizodě, se později objevili v epizodě SGA Všemu navzdory a v epizodě Voda v SGU.
(Co s tím má, tenhle díl mám taky celkem ráda... :D :D )

Entita: Premisa byla poněkud standartní, ale v každé epizodě, byla rozdělena něčím, co ji učinilo zvláštní pro naše postavy - v tomto případě Carterová, která se změnila po terminátorsku a Jack měl před sebou další těžké rozhodnutí, jak vyřešit tuto hrozbu. Co tady shledávám zajímavé je, že po mnoha příbězích, kde docházelo k diskuzím mezi Jackem a Danielem, jak vyřešit problém, (Jackův vojenský přístup a Danielův mírový civilní postoj) tak tentokrát to bylo opačně. Jack měl pravdu. Měl tu věc raději nechat zničit, než aby dovolil Danielovi a Sam pokusit se o komunikaci s entitou.

Exzodus: Vážně. Jak často se vám podaří zničit hvězdu? Když se naskytne příležitost, využijete jí! A my jí využili, a během toho jsme i zničili Apophisovu flotilu. Celá ta sekvence se mi líbila, jak je brána spuštěna, trysky hoří a míří k jejímu ohnivému konci. Dalším aspektem této epizody byla Jackova věta: "Bez vody jsme v prdeli." Původně to bylo "Bez vody jsme v hajzlu." Paul vešel do mojí kanceláře a zeptal se: "Můžeme v televizi říct prdel?". Vzpomínám si, jak jsem pokrčil rameny a řekl, že můžeme. Koneckonců jsme vysílali na Showtime a prdele nebyly takový problém, než jsme se přesunuli na SciFi, která nám před každou sezónu poslala obecný přehled Standards and Practices. Obsahovala nepřijatelné, nevhodné výrazy, slova a vyjádření. Jejich použití a povolení záleželo na formě použití. Například "vyhonit" bylo nepřijatelné, pokud ovšem se nepoužilo například tak, jak to udělal Paul: Měli bychom je pohonit, aby se nám nerozutekli. S Paulem jsme věnovali celé odpoledne úpravě jinak nevhodných termínů: "Bože, ten můj pták byl celou noc vzhůru. Nepřestal kokrhat! A podobně. Dobře strávený čas.

Zajímavost: Zvláštní zmínka patří německým televizím, kde epizodu Rozloučení navždy přejmenovali na "Sha're ist Tod" (Sha're je mrtvá).

A nakonec nazpívaná znělka brány :)Ta pobaví vždycky...


Více z epizod: ZDE a ZDE
Zdroj: sg-portal.eu :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kiwi88 | E-mail | 28. září 2012 v 12:35 | Reagovat

vážně zajímavé, něco mě dost pobavilo... jo a německý dabing, to je něco! viděla jsem pár dílů ze 4. řady v němčině a skoro mě to porazilo! :-D i když je pravda, že třeba v 7x03 byl náš dabing asi tam 1000x horší, teda vlastně spíš překlad, tam byly takové nesmysly... to zase překládal někdo, kdo neviděl z předchozích 6. řad ani jeden díl :-D

jo a jinak SAM A JACK FOREVER! budu jim fandit až do smrti smrťoucí :)

2 eyaotieri | E-mail | 31. července 2018 v 7:00 | Reagovat

http:/// - .ankor <a href="http:///">.ankor</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama